Vánoce s klidem

Vánoce s klidem

V zimě náš organismus zpomalí a pobízí nás k feedbacku , k tomu abychom přirozeným a přiměřeným způsobem dokázali poděkovat našim blízkým, za jejich blízkost, či pomoc.

Otázka by mohla znít: „Jak bych mohl/a poděkovat? Nebo: Jak vyjádřím svůj vděk, že mám blízko sebe tohoto člověka?“

Nepodceňujme otázku. Může zmírnit naši spotřební náladu, kdy nakupujeme  „hezké, účelné, potřebné věci“, které nám někdo dovedně nabízí.

Zimní vánoční doba není  jen o zpomalení, ale zároveň, měla by být i  o zdravém selském uvažovaní, kdy si udělám čas a přemítám o prožitém. Vidím, kde jsem udělal/a chybu. Uvědomím si, že i milovaný člověk vedle mne má své mouchy a  ten, kdo mne vytáčí,  má i klady. Je to doba, kdy mohu uvidět věci, tak jak jsou.

Když hodně pracujeme a spěcháme, jednáme zkratkovitě, proto v naší mysli přirozeně vyběhnou hotové vzorce chování. Nejen naše stereotypy, ale i tendence ve společnosti. Z tohoto titulu pak vnitřně prožíváme „Očekávání“.

Očekávám, že tento dárek udělá radost, v reklamě to tak bylo.  Realita ale většinou bývá zakalena zklamáním. Nadšení není tak veliké, jak jsme očekávali. Naši nejbližší nejsou herci, ani prodejci. Jsou to lidé, se kterými chceme mít  lidský a důstojný vztah.

Zdravý rozum, který nás udrží a  my „nereagujeme“ na vnější reklamní podněty,  nám dodá pocit vlastní síly. Můžeme lépe ustát stres i ale strach z rozhodnutí, protože rozumíme tomu, proč jsme se k něčemu odhodlali. Zdravý rozum a zpětný pohled na náš vztah, s těmi, které se chystáme obdarovat,  nám také ukáže, jak na tom nyní jsme:

  • Vztahově (jsou vztahy vyvážené?)
  • Zdravotně (kolik máme síly a zdraví?)
  • Finančně (na co mám a musím si půjčit či ne?) .

K čemu nás zdravý rozum také bude nabádat? Abychom  se místo reagování řídili svým plánem.  Pomáhá nám překonat pocit, že máme málo času na vyhotovení seznamu dárků. Zpracování plánu se rozhodně vyplatí. Toto „zdržení“ je velmi efektivní a uspoří mnoho zbytečných negativních emocí, peněz i času. Takže plánujte. Je to znak inteligence a síly.

Ale:                                                                                                                                          Manageři (i někteří z nás) často plánují nejen rozumně, ale i strategicky. Nejsem si jistá, že toto plánování  k Vánocům patří. Je  dost možné, že tyto strategie zastřely naši přirozenou srdečnost i  Vánoční atmosféru.  Můžeme jen doporučit :  plánujte raději Jak, Kdy a Čím  vyjádříte poděkování a sílu svého vztahu.

Přejeme  klidné a radostné Vánoce.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *