Komenský by se tetelil blahem

Komenský by se tetelil blahem

Proč jako? Bylo, nebylo, nedávno tomu, kdy se jeden pedagog Roland Guillemenot (rodilý mluvčí předmět francouzská a španělská konverzace) pustil do unikátního projektu na jednom zlínském víceletém gymnáziu (http://www.gjszlin.cz)  – jen tak s radostí, elánem a nadšením. Světe div se a dělal to zcela dobrovolně, bez nároku na nějakou odměnu, či ocenění, prostě od srdce a s láskou.

A co že dělal? Začalo to zcela nevinně, kdy jsme si jen tak povídali o mé práci a ho to tak nadchlo, že chtěl být také součástí toho, co dělám já. Tak jsme začali.

Z firem (stavební TRADIX,  UH a. s. a výrobní SPUR a. s.), se kterými spolupracuji, jsem začala do školy navážet vyřazený nebo poškozený materiál a on z něj se studenty na hodinách konverzací vytvářel „veledíla“. Takovou školu hrou jsem nezažila, tolik nadšení u studentů, tolik nadšení u ostatních jeho kolegů pedagogů, kteří s napětím sledovali, co se to na jeho hodinách děje a co zase vymyslíme. Během měsíce jsme strhli pozornost celé školy.

A proč o tom píši? V době, kdy byla zveřejněna reportáž o tom, jak dítě dostalo z výtvarné výchovy čtverku za obrázek hada, mně to nedalo a musím s tímto příběhem ven.

Co se stalo na škole, kde se odehrál a stále ještě odehrává můj příběh? Na škole, která má ve vestibulu bustu J.A. Komenského? Nic zásadního, jen to, že tento pedagog ukázal dětem (studentům), jak se dá učit, aniž by přitom seděli v lavicích a drilovaly slovíčka. Učili se kreativním tvořením, naučili se spolu komunikovat (jen a pouze v daném jazyce), naučili se pracovat v týmu, naučili se sdílet nadšení a dostavil se úspěch ve studiu, všichni zažili spoustu legrace.  Ale co bylo hlavní? Mají velkou chuť vzdělávat se a dokonce se do školy těší. Nejen, že se naučili ohromnou spoustu věcí z jazyka francouzského a španělského, ale také si vyzkoušeli práci se stavebními materiály a nářadím.

Tímto jsem navázala na projekt Maxovo stavební sportoviště, které již rok realizujeme ve Zlínském kraji v rámci kontaktního marketingu pro firmu TRADIX, UH a. s. Staré Město, ale nejen to, zapojila jsem další firmy z regionu SPUR a. s. EZOP-reklamní agentura s. r. o., Pánská móda Sýkora, Internext 2000 s. r. o. a Tomáš Bednář –  Kreativní slovník, které tato spolupráce nadchla. Když jsem se ohlédla o 2 měsíce zpět a rekapitulovala, co se vlastně odehrálo v tak krátkém čase, zjistila jsem, že skoro zázrak. Postupně se spojilo to, co k sobě přirozeně patří – místní firmy, vzdělávací instituce a nadšení lidé, kteří mají chuť měnit svět. Myslím si, že je to krásná práce a ještě hezčí zážitek být u toho.

A na závěr můžete vidět, co studenti vytvořili.

PBNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *